Πληροφορίες

Ίδρυση

Το ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας Ρόδου ιδρύθηκε το  2007 και λειτούργησε το 2010, σύμφωνα με το ΦΕΚ 1856/τ. Β΄/13-9-2007, προκειμένου να παρέχει εκπαίδευση στα  άτομα που έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες με σκοπό:

• την ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους
  • τη βελτίωση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους
  • την επαγγελματική τους κατάρτιση και τη συμμετοχή τους στην παραγωγική διαδικασία
  • την αλληλοαποδοχή τους με το κοινωνικό σύνολο και την ισότιμη κοινωνική τους εξέλιξη.

Σύμφωνα με τον Νόμο 2817 ΦΕΚ 78/τ Α’/14-3-2000 άρθρο 1 παράγραφος 13 δ) τα ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας περιλαμβάνουν πρόγραμμα για την ολοκλήρωση της εννιάχρονης υποχρεωτικής εκπαίδευσης, καθώς και του Α΄ κύκλου σπουδών του άρθρου 2 του Νόμου 2640/1998 (ΦΕΚ 206 Α΄) για την παροχή εξειδικευμένης τεχνικής και επαγγελματικής γνώσης.

Στα ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας εγγράφονται απόφοιτοι δημοτικού σχολείου. Η φοίτηση διαρκεί επί πέντε τουλάχιστον σχολικά έτη, από το 14ο μέχρι και το 19ο της ηλικίας των φοιτώντων.

Τομείς-Ειδικότητες

Σύμφωνα με το ΦΕΚ ίδρυσης λειτουργούν οι παρακάτω τομείς και ειδικότητες:

1. Τομέας Πληροφορικής-Δικτύων Η/Υ με ειδικότητα : «Υποστήριξη Συστημάτων Υπολογιστών»
  2. Τομέας Οικονομίας και Διοίκησης με ειδικότητα: «Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων»

Επίσης στο ΦΕΚ ίδρυσης υπάρχουν οι παρακάτω Τομείς και Ειδικότητες οι οποίοι είναι προς το παρόν ανενεργοί:

1. Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών με ειδικότητα: «Κεραμικής-Πηλοπλαστικής»
  2. Τομέας Μηχανολογικός με ειδικότητα: «Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων»

Φοίτηση

Στο σχολείο διδάσκονται, εκτός από τα μαθήματα γενικής παιδείας και θεωρητικά, αλλά κυρίως εργαστηριακά  μαθήματα ειδικότητας με ειδικά προσαρμοσμένα αναλυτικά και διδακτικά προγράμματα.

Εκτός από το εκπαιδευτικό προσωπικό, υπάρχει και το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, δηλαδή Ψυχολόγος και Κοινωνική Λειτουργός, το οποίο μεριμνά για την ψυχολογική και κοινωνική υποστήριξη των μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, εφαρμόζονται ατομικά ή ομαδικά ψυχοπαιδαγωγικά προγράμματα παρέμβασης.

Μεταφορά μαθητών

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας δικαιούντε δωρεάν μεταφορά με τα λεωφορεία της γραμμής της ΡΟΔΑ και ΚΤΕΛ από και προς στο σχολείο από όπου και αν είναι η κατοικία τους στο νησί της Ρόδου. Για το λόγο αυτό τους χορηγείτε Ειδικό Μαθητικό Δελτίο.

Η μεταφορά των μαθητών/τριών προς και από το σχολείο καθορίζεται από το ΦΕΚ 1701/01-08-2011